top of page

VÜCUT GELİŞTİRMENİN ON ALTIN KURALI.!!


1) Kas tipiniz ve kardiyovasküler kapasiteniz bu spora uygun değilse sizden profesyonel anlamda hiç bir şey olmaz, boşuna beklenti içine girmeyin ve supplementlere, steroidlere kanmayın!

2) Ya antrenmana göre beslenin! Ya da beslenmenize göre antrenman yapın!

3) Supplementlerin yeni başlayan amatör sporculara bir faydası yoktur! Yeni başlayanların önce branşa uygun sporcu beslenmesini öğrenmesi ve uygulaması gerekir! Supplementler besin takviyesidir, beslenmeden besin takviyesi alarak gelişmeyi beklemek ahmakça bir harekettir.

4) Genç arkadaşlar, daha salona yazılır yazılmaz steroidlerin peşine düşmeyin. Hormonlarınızın en hızlı olduğu bu yıllarınızda fizyolojik avantajınızı kullanın ve doğal olarak mümkün olduğu kadar çok gelişmeye çalışın, öncelikle iyi bir alt yapı inşa edin! 3-5 sene sonra gelişiminiz yavaşlayacaktır, bu zamana kadar steroidlere sakın dokunmayın! Eğer daha yeni başladığınızda steroidlere bulaşırsanız, bir süre sonra onlarsız antrenman dahi yapamaz, dunbell dahi kaldıramaz hale gelir ve ömür boyu steroid satıcılarının sermayesi olursunuz. Vücut steroidlere çabuk alışır, her kürde maddeyi, dozu ve süreyi artırmak gerekir. Steroidciler ister ki, siz hemen kullanmaya başlayın, onlarda ömür boyu kene gibi kanınızı emsin.

5) Yumurtayı sarısı ile yiyin. Yumurta içerisinde bir canlı üretmek için gerekli tüm maddeleri bulunduran doğadaki tek besin maddesidir. Neyden yapılırsa yapılsın hiçbir supplement yumurtanın biyolojik değerine asla ulaşamaz. Sarısını ayırdığınızda canlı oluşmaz. Yumurtanın sarısını ayıranlar, günde 20-30 adet yumurta yiyen profesyonellerdir. Günde iki yumurta yiyerek (hamile kadınların günde 6-8 adet yemesi gerekir) birde sarısını ayırmak pek akıllıca bir iş değildir!

6) Before & After ilizyonlarına fazla itibar etmeyin. Antrenmandan sonra terli ve kaslarınıza kan dolmuş halinizle hemen elinize en ağır dunbelları alarak bir poz resim çektirin. Sonra eve gidip bir tencere makarna ve üstüne iki kutu bira götürün. Hatta mideniz alıyorsa bir paket tuzlu cips alıp bir litre de su için. Şimdi elinize TV kumandası alıp koltuğa sünepe bir vaziyette yayılarak bir öz çekim yapın. İşte size on numara before & after. Haydi şimdi paylaşıp sosyal medyada milleti kerizleyin. Bakın hemen hocam kaç ayda yaptın? Amuda kalkarak şınav çeksem bende de olur mu diye soran bir sürü aptallar takipçiniz olacaktır.

Hatta yeterince uyanıksanız, uzaktan eğitim verilir ilanınızı hemen yayınlayın. Bakın bir sürü keriz size para ödeyecektir. Hadi sayemde iki saatte hoca da oldunuz, bakın bu kıyağı da unutmayın.

7) 140kg. lık profesyonellerin programlarını uygulamaya çalışan aptal kardeşim, sen henüz 61.5kg. olduğunuzu nasıl unuttun. 140kg. lık profesyonel bugün 8 öğünde ortalama 10.000 kalori aldı. Pekiyi sen bugün ne yemiştin? Yarım ekmek arası tavuk döner mi? Yoksa çiğ köfte dürüm mü? Şunun antrenmanı bunu beslenmesi, profesyonellerin steroid kürleri peşinde olmayın. İnsanlar genetik olarak üç farlı kas tipinde ve üç farklı kardiyovasküler kapasite ile yaratılır. Bunların kombinasyonu sonucunda sportif performans açısından dokuz farklı insan genotipi ortaya çıkar.! Her insanın, antrenman ve beslenmeye verdiği fizyolojik tepkiler farklıdır ve genetik yapısından kaynaklanır! Kimi çok hızlı kas yapar ve yağ yakar, kimi su tutar kas zanneder. Belli bir seviyeye gelinceye kadar ve kendinizi tanıyıncaya kadar hocanızın talimatlarından dışarıya çıkmayın. Bu adamın kolu daha büyük diyerek hoca yerine diğer üyelerden tavsiye almayın. Artık maymunluk yaparak profesyonel gördüklerinizin hareketlerini taklit etmeyin.

8) Kendinize lüks bir salon değil, adam gibi hocası olan bir salon bulun. (Tabi amacınız yürüyüş bandındaki kızların poposunu seyretmek değilse)

Size bunları almazsan vücudun gelişmez diyen hocalara da inanmayın. Vücut geliştirme antrenörlerinin %60'ı, profesyonel vücutçuların %70'i yalan söyler.

Tek amaçları size bol bol suplement, steroid satmaktır. İlerleyen yıllarda sağlığınızla ilgili ne gibi sorunlar yaşayacağınız onların hiçte umurunda olmaz.

Günümüzde spor salonlarının yarısından çoğu antrenör kılığına girmiş steroid torbacısı çakalların elindedir. Türkiye piyasasındaki anabolik steroidlerin

%80'ni sahtedir. Ya üzerinde yazan etken maddesi çok düşüktür, ya da hiç yoktur. Profesyoneller dahi bu tuzağa düşerken sizin yeterince bilginiz ve tecrübeniz olmadığı için sahte ilaçlar nedeniyle hem sağlığınızı, hem de paranızı aynı anda kaybetme ihtimaliniz çok yüksektir! Sizin profesyonellerin vücutlarına bakarak dışarıdan sağlıklı oldukları kanısına varmanız çok yanlıştır. Bir çoğunun testisleri birer fındık kadar küçülmüş (testosteron üretmeyi bırakmış) ve bir kaç kez testosteron replasman tedavisi görmüştür. Bir çok profesyonel vücutçu karaciğerinde tenis topu büyüklüğünde tümörler olduğundan, veya böreklerinin en az birinin iflas etmek üzere olduğundan ve hatta kalplerinin bir öküz kalbi kadar büyüdüğünden maalesef hastanelik oluncaya kadar haberleri dahi yoktur.!

9) Bir salona başladığınızda hocanın size verdiği adaptasyon programını nezaketen alıp, soyunma odasında çöpe attıktan sonra, uzaktan eğitimle fitness gurularından aldığınız veya internetten indirdiğiniz profesyonellerin programlarını uygulamaya çalışmayın. O uzaktan eğitim verenlerin hiç biri bir şey bilmez, neden mi? Eğer bilseydi önce uzaktan fitness eğitimi verilmeyeceğini bilirlerdi!. Ha, bu arada fitness gurularından aldığınız o eksantrik hareketleri birde ağır dumbell la yapmaya çalışırken kıçına paslı çivi batmış eşek gibi bağırıyorsunuz ya, işte o zaman inanın salaklar gibi görünüyorsunuz.

10) Yeteneğin belirleyici bir özellik olmadığı vücut geliştirme sporu %50 genetik, %50 de antrenman & beslenmedir. Antrenman, beslenme veya steroidler sizin genetik yapınızı değiştirmez. Bu sporda genetik yoksa yarınız da yok demektir. Bu durum 1.600CC motorla, 5.000CC turbo motorların arasında yarışmaya benzer. Artık hangi antrenman ve beslenme yöntemlerini uygularsanız uygulayın, hatta suplementler gökten üstünüze kar gibi yağsa, ya da duşlardan steroid aksa dahi, maalesef sizden bir ... olmaz. Hani Mr. Olympia podyumlarında görüp özendiğiniz o profesyoneller var ya, işte onlar dünyada bu sporu yapan milyonlarca kişi arasından, en uygun genetik yapı, en uygun antrenman, beslenme ve çevresel koşulların bir araya gelmesi ile doğal seleksiyon eleğinden tane tane geçerek o podyuma düşen ''genetik'' mucizeleridir.!

''Hipertrofi genetik bir özelliktir, Her insan aynı oranda kas geliştiremez.!''

Siz daha annenizin rahmine düşmeden önce (Zigot evre), genetik limitiniz çoktan belirlenmiştir.

Altan Öztepe,

I.F.B.B Master Trainer.

Genetic Trainer® Sistemi Kurucusu

www.genetictrainer.com.tr


bottom of page