1969 Karabük doğumluyum.

Genetic Trainer®'da kurucu, 

Genetic Passport®'ta kurucu,

görevlerinde bulunuyorum. 

Evli ve iki çocuk babasıyım. 

 

BİR İDEAL, BİR ÖMÜR!

—1986 yılında lise yıllarımda vücut geliştirme sporuna başladım.

—1991' yılında antrenör oldum ve 1994' yılına kadar antrenör olarak fitness salonlarında görev yaptım. 

—Antrenörlüğe ilk başladığım yıllardan itibaren uygulanan standart antrenman ve beslenme programlarının her bireyde farklı sonuçlar ortaya çıkardığını gözlemledim. Bu durumun kalıtsal özelliklerden kaynaklandığı düşüncesine kapıldım ve net bir fikre ulaşmak için kendime özgü bir form oluşturarak her üyenin soy, yaş, cinsiyet, antropemetrik özellikleri, çevresel koşulları, antrenman özelliklerini (süre, hacim, şiddet,sıklık, aerobik, anaerobik yatkınlıkları) ve beslenmeye verdiği tepkileri kaydederek gözlemlemeye başladım.

—Gözlemlerim sonunda aynı yaşda, aynı cinsiyette ve aynı çevresel koşulları paylaşan ve hatta aynı cinsiyette iki kardeşin dahi gelişimlerinin, antrenman ve beslenmeye verdiği fizyolojik tepkilerin çok farklı olduğunu gördüm. Bunun üzerine spor bilimleri ve antrenman teorilerinin temellerinin tek tip insana dayandığı, genetik olarak farklılıkları hesaba katmadığını ve kara düzen deneme yanılma yöntemlerine dayalı olduğunu fark ettim. Bunun üzerine antrenman ve beslenme yöntemlerinin kime göre, neye göre belirlendiğini sorgulamaya başladım.

—Daha henüz çok genç bir antrenör olmama rağmen, deneysel gözlemlerim ve araştırmalarım sonucunda spor performansının doğuştan geldiği, ''DNA'' da kodlanmış olduğu ve genler tarafından kontrol edildiği tezini geliştirdim ve o günden itibaren araştırmalarımı genetik üzerine yoğunlaşmaya karar verdim.

—1993 yılında yüksek öğrenimi ve daha sonra da askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra 1996-2006 yılları arasında sırasıyla Amerika, İngiltere, Almanya, Belçika ve Hollanda da çeşitli eğitimler aldım ve araştırmalarda bulundum. Bu dönemde siyah ve beyaz ırktan farklı genetik yapıdaki kişilerin spor yatkınlığı ve performansı üzerinde çalışmalar yapma imkanı buldum.

—2010' yılında elde ettiğim tüm bilimsel bilgilerimi ve tecrübelerimi Genetic Trainer® (Genetik Antrenör) sistemi adı altında yazılı bir doktrin haline getirerek tescil ettirdim. Böylece genetik ve spor performansı arasındaki ilişkiyi kurarak literatürünü yazan dünyadaki ilk antrenör ve Genetik Antrenörlüğü dünyaya kazandıran kişi oldum.

—2011 yılında I.F.B.B (Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu) tarafından yurt dışındaki eğitim ve çalışmalarımdan dolayı dünyanın en yüksek antrenörlük derecesi olan ve federasyon üyesi 184' ülkede tanınan I.F.B.B Master Trainer (Uluslararası Vücut geliştirme ve Fitness baş antrenörü) diplomasıyla onurlandırıldım.

—2013 yılında Genetic Trainer® Sisteminin Ar-Ge çalışmalarını yapmak için spor ve sağlık alanlarında genetik araştırma, geliştirme ve test kitleri üreten Genetic Passport®'u kurdum. (Genetic Passport® günümüzde spor genetiğinden obeziteye, diyabetten kansere kadar çok geniş bilimsel araştırmalar yapan ve dünyanın birçok ülkesine test satan saygın bir genetik araştırma şirketi olmuştur)

                                               

—2015 yılının ilk aylarında Genetict Trainer® sisteminin alt yapı ve eğitim müfredatı çalışmaları tamamlanarak eğitimlerine başlanmış, antrenör ve sporcuların hizmetine sunulmuştur. 

—2015 yılında Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen bir seminerle Genetic Trainer® sistemi ilk defa akademisyen ve öğrencilere tanıtılmış ve spor bilimlerine katkı ödülü verilmiştir.

—2015 yılında Genetic Trainer® Türk İlim Eseri olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

—2016 yılında Avrupa'dan gelen talep üzerine INSEP (Fransa Milli Spor Enstitüsü) iş birliği ile ilk Avrupa Genetic Trainer® eğitimi

Paris'te INSEP bünyesinde düzenlenmiştir. Daha sonra Avrupalı antrenörlerden gelen talep üzerine Avrupa eğitimleri sürekli hale getirilmiş ve Genetic Trainer® Avrupa kurulmuştur.

—2017 başında Amerika'dan gelen talepler üzerine yasal izinler tamamlanmış ve Genetic Trainer® America şirketi kuruluşu için resmi çalışmalar başlatılmıştır. 

—2017 Temmuz ayında Asya'dan gelen talepler üzerine Hindistan'da Genetic Trainer® Hindistan L.L.P şirketi kurulmuştur. Hindistan eğitim ve test alımı için çalışmalar sonlandırılmak üzere olup yıl sonuna kadar eğitim ve test alımı aşamasına geçilecektir.

—2018 Eylül ayında Arjantin'den gelen talep üzerine Genetic Trainer® Argentina kurulmuştur. Genetic Trainer® Argentina, Genetic Trainer® Amerika' ya bağlanmış olup, çok yakın bir zamanda Amerika ile eş zamanlı olarak antrenör eğitimleri ve test alımlarına başlayacaktır.

'Genetic Trainer® sistemi piyasaya çıkışının henüz dördüncü yılında fitness, futbol, basketbol ve atletizm başta olmak üzere 30 farklı spor branşında, 25' den fazla ülkede uygulanmaktadır.''

 
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
78930306_1357190887776057_78572197297174

© 2020 Altan Öztepe